CMS WordPress – co to, jak zacząć, logowanie, blog, szablony, WooCommerce, czyli WP od podstaw

CMS WordPress – co to, jak zacząć, logowanie, blog, szablony, WooCommerce, czyli WP od podstaw

WordPress to obecnie najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS), na bazie którego można zbudować już nie tylko darmowy blog, ale nawet obszerny sklep internetowy. W tym artykule przedstawiam najważniejsze informacje na temat tej funkcjonalnej platformy, prezentuję jej główne zalety, a także krótko wyjaśniam, jak wygląda tworzenie stron internetowych WordPress w początkowym etapie oraz ile to kosztuje.


 

Spis treści:

  1.  WordPress – jak zacząć i co to za CMS?
  2.  Dlaczego WordPress?
  3.  WP w liczbach, czyli WordPress statystyki
  4.  WordPress szablony – darmowe czy komercyjne?
  5.  Tworzenie stron internetowych WordPress – ile trwa, koszt
  6.  WordPress – logowanie wp admin
  7.  WordPress od podstaw – podsumowanie

 

WordPress – jak zacząć i co to za CMS?

WordPress to stosunkowo łatwy w obsłudze i niezwykle popularny system zarządzania treścią (CMS, z ang. Content Management System), który pozwala na tworzenie oraz edycję stron internetowych. Początkowo WordPress wykorzystywany był głównie do konstruowania blogów oraz skromnych stron wizytówkowych. Obecnie platforma ta daje już znacznie szersze możliwości i przy jej zastosowaniu można stworzyć rozbudowany sklep internetowy WordPress, oparty na wtyczce WooCommerce, albo w pełni profesjonalną stronę firmową.

 

Jak zacząć tworzyć stronę internetową bazującą na CMS WordPress? Najpierw należy wykupić domenę (w dużym uproszczeniu: jest to unikalny adres strony www, który przekierowuje użytkownika na konkretną witrynę) oraz hosting, czyli usługę polegającą na udostępnieniu miejsca na serwerze, gdzie zostanie zainstalowany WordPress. Można również zdecydować się na własny serwer, który nie będzie dzielony z innymi klientami / najemcami. Najpopularniejsze firmy hostingowe w Polsce to m.in. nazwa.pl, home.pl, dhosting.pl, hostinger.pl, czy ovhcloud.com/pl.

Po zainstalowaniu WordPressa następuje konfiguracja panelu administratora oraz wgranie motywu. Procesy te opiszę szczegółowo w kolejnych artykułach na moim blogu.

Dlaczego WordPress – zalety

Ogromna popularność systemu CMS WordPress trwa już od kilkunastu lat i nie zanosi się na to, aby w najbliższym czasie miała osłabnąć. WordPress jest bowiem w pełni darmową platformą, z której mogą efektywnie korzystać nawet osoby nieposiadające umiejętności programistycznych. Warto natomiast przed rozpoczęciem korzystania z WordPressa zaczerpnąć przynajmniej podstawowej wiedzy na temat jego możliwości, jak również ograniczeń.

CMS WordPress daje bardzo szerokie spektrum personalizacji szablonów / motywów, między innymi za sprawą tysięcy wtyczek wzmacniających wrażenia wizualne oraz poprawiających user experience. Dzięki temu w krótkim czasie da się stworzyć unikatową i efektowną stronę internetową posiadającą slidery, parallaxy, komponenty karuzeli czy animacje.

Inne atuty WordPressa to proste w użytkowaniu kreatory stron (WPBakery Page Builder, Gutenberg, Elementor), intuicyjne poruszanie się po kokpicie WP oraz elementy wspierające pozycjonowanie SEO. WordPress jako platforma typu open source (oznacza to, że każdy programista ma możliwość edycji kodu źródłowego, czyli de facto wprowadzania własnych zmian oprogramowania) jest dodatkowo stale rozwijana i aktualizowana.

WP w liczbach, czyli WordPress statystyki

Imponujący rozwój WordPressa na przestrzeni minionej dekady najlepiej obrazują liczby. Z zaawansowanej analizy danych wykonanej przez W3Techs wynika, że ponad 455 mln spośród około 1,3 mld stron internetowych na świecie opiera się na CMS WordPress. Statystyka ta stale rośnie, wszak co roku następuje ok. 2 mln pobrań pakietu plików instalacyjnych WP, a każdego dnia powstaje 661 nowych stron internetowych WordPress oraz 281 nowych sklepów online bazujących na WooCommerce.

Dokonania internautów korzystających z CMS WordPress także robią niemałe wrażenie. Użytkownicy WordPressa każdego miesiąca tworzą około 70,5 mln nowych postów i publikują ponad 52,1 mln nowych komentarzy. Wyliczając dalej: w ujęciu miesięcznym niespełna 410 milionów userów generuje ponad 21,1 mld wyświetleń stron i podstron bazujących na CMS WordPress. Właśnie dlatego WordPress stał się światowym hegemonem, który zdecydowanie zdystansował platformy typu Joomla, Shopify, Wix czy Squarespace.

WordPress szablony – darmowe czy komercyjne?

Kontynuując wątek statystyczny, oficjalna witryna wordpress.org oferuje około 60 tysięcy wtyczek oraz ponad 9100 licencjonowanych szablonów WordPress – zdecydowana większość z nich jest darmowa. Jeśli zaś zdecydujesz się na wariant płatny, wybór szablonów rozszerzy się do przeszło 31 tysięcy.

Skoro zatem istnieje tak wiele darmowych motywów WordPress, to czy warto wykładać dodatkowe fundusze właśnie na ten cel? Wszystko zależy od przeznaczenia strony internetowej oraz Twoich wymagań względem witryny.

Jeśli interesuje Cię nieskomplikowana i w miarę funkcjonalna strona wizytówka WordPress, rzeczywiście można ograniczyć się do bezpłatnych szablonów. Należy jednak pamiętać, że możliwość personalizacji takich szablonów są mocno ograniczone.

Bardziej wymagające i unikatowe projekty wymagają natomiast przeważnie wykorzystania motywów komercyjnych (oraz ich edycji) bądź napisania zupełnie nowego, dedykowanego szablonu WordPress od podstaw. Gotowe, płatne szablony WordPress to koszt rzędu ok. 29-69$ (opłata ta jest jednorazowa). Największym dystrybutorem WordPress Themes oraz WordPress Templates jest firma Envato Pty Ltd – właściciel portalu themeforest.net.

Tworzenie stron internetowych WordPress – ile trwa, koszt

Wiele osób zastanawia się, ile tak naprawdę trwa tworzenie stron internetowych WordPress i jak bardzo skomplikowany jest to proces. Tutaj również wiele zależy od stopnia zaawansowania projektu strony www. Strona wizytówka WordPress może być gotowa już w zaledwie 3-5 dni, jeśli zleceniodawca zgromadzi wcześniej wszystkie niezbędne materiały do umieszczenia na stronie (teksty, zdjęcia, video, animacje, referencje, dokumenty itd.) i nie będzie konieczności wprowadzania daleko idących zmian w plikach motywu. Koszt całej realizacji – łącznie z podstawowym pozycjonowaniem SEO oraz zindeksowaniem strony w Google – można wówczas zamknąć w kwocie 1500-1800 PLN netto.

Rozbudowane witryny, zawierające kilka lub kilkanaście podstron oraz unikatowe komponenty, powstają przez ok. 14-28 dni. Długość realizacji jest też uzależniona od czynników technicznych, takich jak chociażby jakość kodu napisanego przez twórców motywu czy poziom dopasowania wtyczek do szablonu głównego. Tego typu projekty specjalista WordPress, czyli tzw. WordPress Developer, może wycenić na ok. 3000-4000 PLN netto. Wyższe kwoty dotyczą już zleceń o bardzo wysokim poziomie personalizacji szablonu i z reguły są ustalane indywidualnie.

WordPress – logowanie wp admin

Po zakończeniu realizacji projektu klient otrzymuje dane dostępowe do kokpitu WordPress, zwanego również panelem WordPress. Logowanie wp admin jest możliwe od razu po tym, gdy instalacja WordPress na serwerze przebiegnie poprawnie.

Jak wygląda w praktyce logowanie wp admin? W pasek adresu przeglądarki należy wpisać nazwę swojej strony internetowej i po ukośniku dodać do niej końcówkę wp-admin (np. www.adresTwojejstrony.pl/wp-admin). W wyjątkowych przypadkach – głównie mając na uwadze względy bezpieczeństwa w sieci – możliwa jest zmiana adresu logowania WordPress na życzenie klienta. Po przekierowaniu na wskazany adres logowania powinno wyświetlić się okno z rubrykami do uzupełnienia. Wystarczy tylko podać poprawny login i hasło, kliknąć przycisk „Zaloguj się” i po kilku sekundach można już przeglądać panel administracyjny WordPress zgodnie z przydzieloną rolą (administrator, redaktor, autor, subskrybent, współpracownik itp.).

CMS WordPress ekran screen logowanie wp-admin tutorial poradnik artykul blog MATEUSZ SWIST

WordPress od podstaw – podsumowanie

Przez ostatnie lata platforma WordPress znacząco się rozwinęła i dziś jest już globalnym liderem, jeśli chodzi o darmowe systemy CMS. Z WordPressa korzystają teraz już nie tylko internetowi twórcy czy blogerzy, ale nawet światowi potentaci w swoich branżach, tacy jak Microsoft, TED, BBC, Reuters czy TripAdvisor.

Pozytywne doświadczenia tysięcy firm i osób z całego świata, które doceniły intuicyjność, elastyczność, łatwość w obsłudze oraz użyteczność tego CMS-a to najlepsza odpowiedź na pytanie, dlaczego warto stworzyć stronę internetową WordPress. Skontaktuj się ze mną w dowolnym momencie, a szybko i profesjonalnie przeprowadzę Cię przez cały proces tworzenia strony.

Twitter

Kategorie

Archiwum

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *